Bakterid meie soolestikus
Erinevate uuringutega on tõestatud, et meie soolemikroobid on seotud meie heaolu ja tervisega. Näiteks madalam bakterite mitmekesisus võib põhjustada põletikulist soolehaigust, psoriaatilist artriiti, esimese tüübi diabeeti, rasvumist ja arterite jäikust. Seos vähenenud mitmekesisuse ja haiguste vahel näitab, et liigirikas sooleökosüsteem on keskkonnamõjude suhtes tugevam. Soolestiku ja aju seos muutub lisaks üha selgemaks, kusjuures Alzheimer ja Parkinson on tihedalt seotud tervisliku mikroflooraga.
Seedekulglas olevate heade bakterite toetamiseks on vaja süüa võimalikult mitmekesist kiudaineterikast toitu, muuhulgas ka hapendatud toiduaineid.
Eriti nüüd, kui meie immuunsus vajab turgutamist tuleks tähelepanu pöörata sellele, et meie toitumine oleks võimalikult mitmekesine:
- et köögiviljad, mida tarbime ei oleks iga päev ühed ja samad ja et köögiviljade hulk päevas oleks vähemalt 500g
- et tarbiksime iga päev erinevaid kiudainete allikaid (teraviljad, pähklid, seemned, köögiviljad, puuviljad)
- et tarbiksime igapäevaselt hapendatud toite (nt. keefir, maitsestamata jogurt, hapukapsas, muud hapendatud köögiviljad sh.kimchi jm.)
Sellega tagame, et meie soolestiku mikrofloora on terve ning head bakterid jäävad ellu ning paljunevad. Hapendatud toidud on meie soolestikule aga looduslikuks probiootikumiks.